Układ blogu

Rodzaje tkanin a pranie ekstrakcyjne

Joanna Lawenda-Cichocka • paź 04, 2023

Każdy pragnie mieć czyste i świeżo pachnące wnętrza swojego domu. Trudno jednak je w takim stanie utrzymać, jeśli nie dba się o utrzymanie porządku. Czy wystarczy jednak regularnie myć podłogi, odkurzać dywany czy tapicerki oraz stosować ładnie pachnące odświeżacze powietrza, aby cel został osiągnięty? Jak się łatwo domyślić – nie. Wiele osób zapomina, że w meblach tapicerowanych, dywanach bądź wykładzinach może ukrywać się sporo zanieczyszczeń, wpływających nie tylko na ich wygląd, lecz również na zapach panujący w domu. Warto więc w takiej sytuacji postawić na regularne pranie ekstrakcyjne. Na czym polega ta metoda czyszczenia tkanin oraz skąd wiedzieć, czy dany materiał może być w taki sposób traktowany? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.


Co się dzieje podczas prania ekstrakcyjnego?


Aby zrozumieć, co dzieje się z tkaninami podczas czyszczenia taką metodą, warto przeanalizować wszystkie związane z nią etapy. Odkurzacz do prania ekstrakcyjnego, znany również jako odkurzacz piorący, to urządzenie, które działa na prostej zasadzie. Za pomocą specjalnej głowicy z dużą siłą wtłacza mieszankę wody z dedykowanym detergentem. Specjalna dysza wprowadza płyn w głąb włókien, dzięki czemu czyszczenie nie jest powierzchowne, lecz bardzo dokładne. Środek piorący wyłapuje brud w postaci piasku, sierści, kurzu oraz innego typu drobin, zawieszonych na różnej wysokości włókien tkaniny.

Równocześnie, gdy mieszanka wody i detergentu wprowadzana jest w głąb tkaniny, głowica porusza się dodatkowo w określony sposób, aby zmiękczyć np. zaschnięte zabrudzenia. Do tego celu służą również różnego rodzaju szczotki o odpowiednim włosiu. Dzięki temu – oprócz doboru odpowiednich środków czyszczących – pranie ekstrakcyjne pomaga uporać się z naprawdę trudnymi do usunięcia plamami. Po tej procedurze należy poczekać, aż preparat zadziała – nazywa się to czasem reakcji.

Wyciąganie zanieczyszczeń z materiału


Po etapie czyszczenia następuje moment, gdy odkurzacz może odessać płyn znajdujący się w tkaninie. Jest to już brudna woda, w której znajduje się wszystko, czego chcieliśmy się pozbyć. Urządzenie wyposażone jest w silnik o dużej mocy, który jest w stanie wyciągnąć niemalże całą wilgoć z danego materiału – po całej procedurze pozostaje on lekko wilgotny. Z tego powodu sporo odkurzaczy wyposażonych jest również w mechanizm suszący tkaninę. Dzięki temu po zakończeniu prania ekstrakcyjnego można od razu korzystać z sofy bądź fotela czy przejść się po świeżym dywanie. Jest to więc szybka i dokładna metoda, pozwalająca w prosty sposób przywrócić tkaninie świeżość. Jednak czy zawsze można korzystać z dobrodziejstw prania ekstrakcyjnego?

pranie ekstrakcyjne

Pranie nie dla wszystkich


Niestety nie każdy materiał można poddać praniu ekstrakcyjnemu. Istnieją bowiem pewne rodzaje tkanin, które są zbyt delikatne na tego typu mechaniczne czyszczenie. Dodatkowo wykazują się często niską odpornością na wilgoć. Wśród materiałów, które nie powinny być poddawane praniu ekstrakcyjnemu można wymienić te:

– jedwabne,

– welurowe,

– satynowe,

– wełniane.


Oczywiście istnieją wyjątkowe sytuacje, kiedy wyczyszczenie wyżej wymienionych materiałów tę metodą będzie możliwe. Zależy to m.in. od proporcji udziału danych włókien w tkaninie, a także od specjalnych ustawień programu czyszczącego czy doboru głowicy. Również w przypadku, gdy meble są antykami, posiadają wypełnienie z pierza bądź innego, naturalnego materiału, np. pochodzenia roślinnego, nie stosuje się prania ekstrakcyjnego. Często zdarza się, że gdy meble są gęsto pikowane napami lub guzikami, także rezygnuje się z tej metody.


Pranie ekstrakcyjne – metoda dobra dla większości tkanin


Warto jednak zauważyć, że poza wymienionymi powyżej wyjątkami większość mebli, dywanów bądź wykładzin posiada w przeważającej części włókna syntetyczne. A te doskonale znoszą czyszczenie mechaniczne, wilgoć, a także bardzo szybko schną. Z tego względu wiele osób korzysta z tej skutecznej metody odświeżania materiałów codziennego użytku. Wśród tkanin, które doskonale znoszą pranie ekstrakcyjne, są materiały:


– syntetyczne,
– bawełniane,
– mieszane (m.in. syntetyki z bawełną).


Oczywiście, jeśli nie jesteśmy pewni, czy dana tkanina nadaje się do czyszczenia tego typu metodą, warto zamówić profesjonalistów, którzy po pierwsze ocenią, z jakim materiałem mają do czynienia, a po drugie dopasują program piorący specjalnie pod niego.


Pranie ekstrakcyjne to jedna z coraz popularniejszych metod czyszczenia tkanin, zwłaszcza tapicerek oraz dywanów. W ten sposób nie tylko zapewniamy świeżość oraz piękny wygląd mebli czy wykładzin, lecz także pozbywamy się patogenów i alergenów! Wiele osób stawia na to rozwiązanie również dlatego, że dzięki niemu można uniknąć poważnego uszkodzenia wartościowego materiału. Może to być skuteczna metoda utrzymania tkanin w czystości, ale tylko wtedy, gdy jest stosowana należycie, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi czyszczenia danych włókien.

Jak skutecznie usunąć plamy z tapicerki kanapy?
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 14 May, 2024
Szukasz skutecznych sposobów na pozbycie się plam z tapicerki kanapy? Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika, w którym znajdziesz przydatne wskazówki!
22 Apr, 2024
Pranie ekstrakcyjne może budzić pewne pytania. Czym jest? Jakiego sprzętu i środków się do niego używa? Czy warto? Przeczytaj nasz wpis, a poznasz odpowiedzi!
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 19 Mar, 2024
Każdy posiadacz dywanu lub wykładziny wie, jak bardzo te przedmioty chłoną wszelkie zapachy. Zbierają wszelkiego rodzaju zabrudzenia, włosy, osiada na nich kurz, a także spadają na nie resztki jedzenia. Zwykłe odkurzacze mogą nie poradzić sobie z takimi ilościami brudu, dlatego warto zastanowić się nad innymi sposobami czyszczenia. Jednym z nich jest pranie ekstrakcyjne. Warszawa – to właśnie tu od wielu lat prowadzimy nasz zakład, świadczący tego typu usługi. Dzięki temu znamy się na czyszczeniu dywanów jak mało kto i chętnie o tym opowiemy. W tym artykule podpowiemy, co może powodować brzydką woń, postaramy się Wam pomóc rozwiązać ten poważny problem oraz odpowiemy – jak usunąć nieprzyjemny zapach z wykładzin. Zapraszamy do czytania!
Dywan z motywem wielkanocnym
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 08 Feb, 2024
W tym roku Wielkanoc zawita do nas szybciej, niż miało to miejsce rok temu, ponieważ już 31 marca. Dlatego też jeśli zamierzasz zrobić gruntowne porządki przedświąteczne, to warto rozpocząć je w lutym, by na spokojnie ze wszystkim zdążyć. Do jednej z rzeczy, która koniecznie powinna znaleźć się na Twojej liście obowiązków do wykonania, zalicza się precyzyjne wyczyszczenie domowych dywanów. O ile regularne ich odkurzanie czy trzepanie powinno stanowić porządkową rutynę, o tyle raz na jakiś czas warto oprócz tego wyczyścić je nieco dokładniej – okres przedwielkanocny jest na to idealnym momentem.
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 31 Jan, 2024
Niestety pomimo wszelkich starań oraz zachowywania szczególnej ostrożności niemożliwe jest utrzymanie domowego dywanu w idealnym stanie przez cały czas. Ile razy niechcący wylejemy na niego sok, spadną na jego powierzchnię kawałki czekolady czy zabrudzimy go błotem, gdy staniemy na nim w wyjściowych butach? Odpowiedź brzmi: wiele. Dlatego też powstał ten poradnik, w którym zawarliśmy najważniejsze wskazówki dotyczące usuwania najczęściej pojawiających się plam. Rozpoczęliśmy nowy rok, więc niech Waszym postanowieniem na 2024 będzie zadbanie o domowe dywany tak, jak one tego wymagają. Zapraszamy do lektury!
12 Dec, 2023
Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a to oznacza, że wielu z nas rozpoczęło już gruntowne porządki w swoim domu. Pragniemy zadbać o to, aby każdy kąt został starannie posprzątany i aż się błyszczał od czystości. Oprócz wytarcia kurzu, pozmywania naczyń czy też poukładania ubrań w garderobie warto porządnie wyprać tapicerkę meblową, a także dywany, gdyż w ciągu roku nie zawsze jest ku temu okazja. Grudzień to jednak idealny moment, by się tym w końcu zająć!
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 14 Nov, 2023
O praniu ekstrakcyjnym napisaliśmy już wiele wpisów blogowych, ale pojęcie to jest na tyle szerokie, że zakres tematów, które możemy podjąć w ramach tej metody czyszczenia, nadal nie został przez nas w pełni wyczerpany. O ile o definicji czy też zaletach tego rodzaju prania dywanów, wykładzin bądź tapicerki samochodowej już na pewno coś słyszeliście (jeśli nie, to zapraszamy do wcześniejszych artykułów), o tyle o samym urządzeniu wykorzystywanym podczas tej techniki możliwe, że nie.
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 17 Oct, 2023
Zadbane auto świadczy o jego właścicielu i nie chodzi tu tylko o wygląd zewnętrzny pojazdu, ale również o wnętrze (przecież często mówi się, że liczy się ono najbardziej i tak jest w tym przypadku). Oprócz podstawowych czynności w zakresie sprzątania, takich jak starcie kurzu z kokpitu i pozbycie się opakowań po zjedzonych batonikach, chrupkach czy też paluszkach, niezmiernie ważne jest dokładne wypranie tapicerki auta. W tym wpisie przyjrzymy się tej materiałowej, opisując etapy jej prawidłowego czyszczenia. Jeśli więc jesteś właścicielem samochodu z takim typem tapicerki, a może chcesz zyskać wiedzę w tym temacie, zapraszamy do lektury!
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 16 Aug, 2023
Dywany, a także wykładziny stanowią niezwykle popularny dodatek w niejednym domu. Wiele osób nie wyobraża sobie pozostawienia w mieszkaniu pustych podłóg, więc szuka rozwiązań, dzięki którym będzie w stanie je choć częściowo lub nawet całkowicie przykryć. Do wyboru mają oni wcześniej wspomniane dywany czy też wykładziny. Jednak problem pojawia się w momencie konieczności zdecydowania się na któryś z wymienionych wariantów. W tym wpisie wskażemy zalety każdego z nich, a także podpowiemy, w jakich pomieszczeniach się one sprawdzą.
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 12 Jul, 2023
Dywan zewnętrzny stanowi świetny dodatek na balkon, patio, a nawet na taras. Za jego pomocą w łatwy sposób można całkowicie zmienić charakter aktualnej aranżacji. Ponadto umiejscowienie dywanu na przestrzeni balkonowej czy tarasowej jest doskonałą opcją, gdy pragniemy skutecznie (a zarazem szybko) ukryć mankamenty położonej tam podłogi, takie jak zarysowania, przetarcia lub trwałe zabrudzenia, których nie sposób się pozbyć. Warto się zatem zastanowić, jaki dywan wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę.
Więcej wpisów
Share by: